Praha má mnoho čtvrtí, ale jen málo z nich oplývá natolik jedinečnou a charakteristickou atmosférou jako právě Žižkov. I přes svou nedlouhou historii i výrazný kopcovitý terén patří toto místo k častým cílům turistů a jeho obyvatelé patří k nejpatriotičtějším. Málo kdo však dnes ví, že tato jedinečná čtvrť měla dle plánů urbanistů o svou tvář trvale přijít. Tomuto záměru, který se naštěstí nepodařilo realizovat v plném rozsahu, byla věnována přednáška ing. arch. Ivana Vavříka, kterou jsme navštívili.
Budova školy na Komenského náměstí a průběh asanace jejího okolí foto: Jaroslav Kocourek 1986
(zdroj.: soukromý archiv arch. Vavříka)
Přednáška se konala dne 24. 6. 2014 v Pirátském centru, kde jinde než právě na Žižkově. V úvodní části architekt Vavřík stručně seznámil posluchače s vývojem zástavby Pražských měst od pozdního středověku po druhou polovinu 19. století, kdy vznikají nové rozsáhlé dělnické kolonie jako Karlín, Smíchov a Žižkov. Dále bylo nastíněno několik zásad i okolností vzniku Žižkova, jako jsou příkladně proměna původních cest a usedlostí v uliční síť a zástavbu městského typu. Důležitým aspektem byla také řada nařízení a norem, které utvářely charakter tohoto místa. Patří sem příkladně zákaz slučování vyměřených parcel, rozvržení schodišťových a pavlačových domů v rámci městských bloků i norma výstavby domů s věžemi. Žižkov se od počátku 20. století dále rozvíjel a v roce 1922 se stal jednou z nově připojených pražských čtvrtí. Již od svého počátku se tato čtvrť stala domovem pro řadu volnomyšlenkářů, umělců, bohémů i rebelů, které tato čtvrť přitahovala po celé minulé století. Snaha o rozbití této jedinečné a obtížně kontrolovatelné skupiny obyvatel byla jedním z důvodů plánování asanování této části města.
Původní a plánovaná podoba ulice Prokopovy a Husitské dle arch. M. Kriseho (zdroj.: soukromý archiv arch. Vavříka)
Plán asanace Žižkova zpracovaný Státním ústavem pro rekonstrukci památkových měst a objektů (zdroj.: soukromý archiv arch. Vavříka)
Záměr a rozsah asanace Žižkova byl schválen v roce 1973 a již o čtyři roky později došlo k prvním demolicím a následné výstavbě nových panelových domů. Další asanační etapy se však již nedařilo plnit v plánovaných termínech a přestavbu této části města zastavily až události roku 1989 a následné změny. Poslední domy na Žižkově tak byly strženy ještě na počátku 90. let. Masová demolice a přestavba Žižkova měla být významným stranickým počinem a ukázkou moderního socialistického přístupu k bydlení. Proto byla hojně propagována v novinách i několika účelových televizních filmech. Jako oficiální důvody nutnosti takto rozsáhlých zásahů do historické zástavby byla uváděna nízká kvalita bydlení, špatný technický stav objektů, nezavedený plyn apod. Ve skutečnosti však tyto problémy pouze vycházely z neefektivní a nekvalitní správy budov.
Budova restaurace U Svobodů před demolicí (zdroj.: soukromý archiv arch. Vavříka)
Již od svého počátku se však plán na takto radikální a ve většině případů zbytečnou přestavbu Žižkova neshledal s pochopením místních obyvatel. Zejména starší občané se těžko smiřovali s odchodem ze své rodné čtvrti i její drastickou proměnou a případným stěhováním na Jižní město či jiné panelové sídliště. Proti postupujícím asanačním pracím se na sklonku 80. let postavila skupina mladých architektů, kteří formou novinových článků a letáků protestovali proti drastickému a zbytečnému ničení historicky cenné části Prahy. K jejich požadavkům mimo jiné patřilo vypracování nového územního plánu, vypracování metodiky modernizace stávajících objektů a co nejširší zapojení místních obyvatel do těchto procesů. Ke klíčovým aktivitám mladých architektů, mezi které patřil i přednášející ing. arch. Ivan Vavřík, bylo uspořádání výstavy s cílem poukázat na důsledky asanace Žižkova. Ta byla doplněna i o řadu tematických fotografií mimo jiné i významným českým fotografem Jaroslavem Kocourkem. Výstavu tehdy zahájili členové divadla Sklep v čele s ing. arch. Davidem Vávrou. Zmínit bychom měli i dokumentární film „Tvář Žižkova“, natočený studenty FAMU v roce 1989, jehož cílem bylo rovněž poukázat na danou problematiku.
Budova restaurace U Svobodů před demolicí v Roháčově ulici, anděl posledního soudu (zdroj.: soukromý archiv arch. Vavříka)
Leták s vysvětlením situace a požadavky mladých architektů červen 1989 (zdroj.: soukromí archiv arch. Vavříka)
Po ukončení hlavní části přednášky mohli posluchači shlédnout tři krátké propagandistické filmy, které poukazovaly nevhodnou kvalitu bydlení na Žižkově a nutnost přestavby této části města do nové „kvalitnější“ formy. Po ukončení přednášky ještě následovala asi 20 minutová vášnivá diskuse, kde byly dovysvětleny některé důležité dobové souvislosti a bylo poukázáno i na nešvary ve vztazích k historické architektuře v současnosti.
vlevo: pozvánka na výstavu o důsledcích asanace Žižkova, vpravo snímek z výstavy arch. Korýs a arch. David Vávra (zdroj.: soukromý archiv arch. Vavříka)
Přednáška o asanaci Žižkova byla velmi poutavá i podnětná a je zřejmé, že architekt Vavřík se dané problematice věnuje dlouhodobě. Zejména je třeba ocenit zapojení řady unikátních fotografií, plánů i článků, které jsou původním autorovým dílem nebo jsou součástí jeho archivu. Stejně tak promítání dobových dokumentů i závěrečná diskuse doplnila atmosféru doby 70. a 80. let. Asanace Žižkova by měla být první z cyklu přednášek o dějinách a významných stavbách této svérázné části Prahy. O jejich termínech budeme informovat a účast můžeme vřele doporučit.
Rádi bychom zde ještě srdečně poděkovali panu ing. arch. Ivanu Vavříkovi za milé přijetí, zelený čaj a především poskytnutí důležitých informací a dokumentů ke zpracování této recenze. Stejně tak děkujme ing. Jankovi Wagnerovi za upozornění na termín přednášky i významnou účast v diskusi a také Pirátům za to, že ve svém centru provozují tyto zajímavé akce pro veřejnost.
Letecký snímek původní a asanované části Žižkova 2010 a 1953 (zdroj: kontaminace.cenia.cz)
Letecký snímek asanované části Žižkova (foto: arch. Vavřík 1992)
Pohled ze střechy na Vlkovu ulici a kostel Sv. Prokopa (foto: arch. Vavřík 1993)
Nová architektonická kvalita prostoru vnitrobloku mezi ulicí Roháčovou a Jeseniovou (foto: arch. Vavřík 1991)
Nová architektonická kvalita prostoru vnitrobloku mezi ulicí Roháčovou a Jeseniovou (foto: arch. Vavřík 1991)
Asanace Žižkova oficální filmy
Autentický propagandistický film o asanaci Žižkova I. (1977)
Autentický propagandistický film o asanaci Žižkova II. (1978)
Autentický propagandistický film o asanaci Žižkova III. (1980)
Studentský dokumentární film "Tvář Žižkova"
Žižkov na sklonku 80. let, foto: arch. Vavřík 1987-88