V úterý 15. 4. 2014 se konal v prostorách Technického muzea v Brně vědecký seminář Archeologia Technica 33, zaměřený na prezentaci výzkumů výrobních objektů a technologií archeologickými metodami, dokumentaci i záchranu průmyslového dědictví i na praktické experimenty prováděné v rekonstrukcích starých výrobních zařízení. Program semináře naleznete na http://www.technicalmuseum.cz/images/stories/seminare/archeologia_technica/2014/at_33_prispevky_07_04_2014.pdf.

AT 2014 01

Úvodní slovo O. Merty; Přednáška D. Tally (mineralogie strusek); T. Blažkobá (Archeologický výzkum Praha 8 - Karlín) - Foto J. Pařez

Úvodního slova a vedení celého semináře se ujal Ondřej Merta (obr. 1), který je odborným konzultantem Technického muzea v Brně a přímo se podílí na archeometalurgii probíhající pod patronátem TMB na lokalitě Stará Huť http://www.starahut.com/.

AT 2014 02

obr. 1 - Fotografie z minulého ročníku AT 32. Přednášející Ondřej Merta (zdroj.: www.starahut.com/AT/athome.htm)

Náplň přednášek s technickými tématy byla velmi pestrá. Badatelé postupně referovali o železářství, zvonařství, hornictví, vápenických a potravinářských pecích, vodním mlýnu a bývalé tovární čtvrti v Praze 8 – Karlíně. Dopolední sekce patřila zejména železářským struskám, přičemž za nejpoutavější příspěvek lze označit mineralogickou analýzu železářských strusek D. Tallyho, který na základě znalosti obsahu minerálů ve strusce demonstroval možnosti rekonstrukce průběhu tavby železa. Tyto informace jsou cenné zvláště pro odhalení nesprávných postupů v rámci experimentální tavby železa.

Po „struskové sekci“ zaujala příznivce středověké archeologie prezentace zvonařské dílny J. Čániho v suterénu karneru svatého Michala v Trenčíně. Velmi zajímavým příspěvkem byla také přednáška I. Rouse o dokumentaci rumunské hornické lokality Rosia Montana, která by svým velkým časovým záběrem (téměř kontinuální těžba od předřímského období do 20. století) zaujala zajisté i posluchače z řad recentních archeologů (obr. 2). Výběr fotografií z této lokality lze zhlédnout na http://rosiamontana.rajce.idnes.cz/. Pozůstatkům hornické činnosti však v současné době hrozí zánik v důsledku snahy o znovuobnovení hornické činnosti.

AT 2014 03

obr. 2 - Fotografie štoly Rakosi de jos (Rosia Montana)(zdroj.: http://rosiamontana.rajce.idnes.cz/Rosia_Montana_2009/#P1180087a.jpg)

V odpolední části dále dominovaly příspěvky o vápenkách, cihelnách a potravinářských pecích. Jednalo se jak o archeologické odkryvy těchto pyrotechnologických zařízení, tak i o nedestruktivní výzkumy dokumentující stav jmenovaných objektů v terénu. Na své si v této části semináře přišli především badatelé zabývající se středověkými a novověkými tématy. Recentní archeology by v této sekci patrně nejvíce zaujalo konstatování P. Kose, že některé novověké vápenické pece mohou na první pohled připomínat okop pro tank. Vyjma prezentace rozličných typů pecí byly předneseny i dva příspěvky z jiného soudku. Prvý z nich se zabýval výzkumem vodního mlýna Touchořiny čp. 40 a druhý přibližoval archeologický odkryv části průmyslové čtvrti v Praze 8 – Karlíně. Tento referát by patrně příznivce asociace recentních archeologů zaujal nejvíce. Přednášející T. Blažková představila plejádu fotografií z karlínského výzkumu, přičemž přiblížila nejzajímavější objekty a situace. Kupříkladu velmi pozoruhodným byl relikt průmyslového komínu, který byl druhotně zbudován ze staré tovární studny. Současně bylo možné spatřit stratigrafie situací či rozličné kanály a kouřovody, tvořící součást dna továrny. Odkryv této recentní stavby by měl být zpracován a publikován v periodiku příštího čísla Archeologia technica.

Úroveň referátů byla velmi dobrá a práce organizátorů taktéž. Letošní AT 33 lze tak vytknout pouze nedodržení časového limitu přednášejícími, a tím prodloužení programu přibližně o jednu hodinu. Na závěr je třeba poznamenat, že seminář Archeologia technica je jednou z mála akcí, kde jsou prezentovány též výzkumy týkající se recentní (industriální) archeologie a přítomní badatelé jsou schopni na daná témata vést odborné diskuse. Veškerým příznivcům této nové subdisciplíny archeologie lze tedy uvedenou akci jen doporučit. Podnětné příspěvky k 19. a 20. století byly v minulosti publikovány i ve starších číslech AT. Velkou výhodou je, že jsou mnohé dostupné on-line http://www.starahut.com/AT/athome.htm, případně je lze zakoupit v papírové podobě. Nyní nezbývá než doufat v hojnou účast na příštím semináři Archeologia technica.