V neděli 13. srpna jsme se zúčastnili komentované prohlídky pražského hotelu International pořádané Prahou Neznámou. Hotel International (původně Družba, později Hotel Čedok) byl postaven v letech 1952-1956 z popudu tehdejšího ministra národní obrany Alexeje Čepičky jako ubytovna pro armádní důstojníky. Pro tento účel však byla stavba značně předimenzovaná, a tak se velmi brzy přeměnila na luxusní hotel, v němž se ubytovávali především návštěvníci ze zemí východního bloku.

Hotel International v pražských Dejvicích

Šestnáctipatrová budova hotelu je vystavěna ve stylu socialistického realismu a spolu se západočeskými městy Ostrov a Horní Slavkov nebo se slezským Havířovem patří mezi nejvýznamnější památky tohoto slohu na našem území. Interiéry zdobí obklady z luxusních materiálů a umělecká díla od předních umělců poloviny 20. století. V hotelu nalezneme například mozaiku od Maxe Švabinského, vitráže od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové nebo gobelín zobrazující pohled na Prahu v době, kdy na Letné ještě stála socha Stalina. Sgrafita na fasádě budovy pak vypráví komunistickou představu o historii třídního boje od husitských válek až po převrat v roce 1948.

V 90. letech hotel posloužil jako kulisa ve filmu Šakalí léta

Během prohlídky jsme si mohli prohlédnout různé části hotelu včetně těch, které bývají návštěvníkům běžně nepřístupné. Dostali jsme se tak třeba do protiatomového krytu, původní tělocvičny hotelu, několika salonků, které jsou pojmenované podle postav z českých bájí, nebo na vyhlídkovou terasu v nejvyšším patře hotelu.

Interiéry hotelu

Prohlídka hotelu internacionál se nám velmi líbila a doporučujeme ji všem zájemcům o architekturu a výtvarné umění ne tak dávné minulosti. Praha Neznámá má v plánu uspořádat do konce roku několik dalších prohlídek. Přihlásit se na ně můžete na jejích stránkách.

Umělecká díla v hotelu International

 

Sgrafita na vrcholu věže