eara20151

Asociace recentní archeologie zve všechny své členy, příznivce, ale i zájemce z řad širší veřejnosti k účasti na historicky první ARA exkurzi po recentních památkách. Exkurze se uskuteční 11. dubna 2015 a jejím hlavním tématem bude proměna lidských sídel v českém pohraničí po druhé světové válce. Naše cesta nás zavede na Žluticko – do malebného regionu na rozhraní Karlovarského, Ústeckého a Plzeňského kraje, který byl po válce zkoušen odsunem původního německého obyvatelstva, ne vždy úspěšnými pokusy o dosídlení a dalšími zásahy zvůle totalitního režimu.

Exkurzi zahájí prohlídka několika zaniklých mlýnu v údolí řeky Střely mezi Rabštejnem a Chyšemi. Zde si na své kromě molinologů přijdou také zájemci o archeologii konfliktů, neboť tímto údolím procházel i jeden z úseků československého opevnění, z něhož se dochovalo několik lehkých objektů vzoru 37 včetně většiny původní výdřevy a přilehlého polního opevnění.

eara20152

Exkurze bude dále pokračovat do městečka Chyše, jehož historické jádro utržilo během minulého režimu několik necitlivých (a také velmi bizarních) zásahů. Zde navštívíme místní synagogu, raně barokní klášter obutých karmelitánů, který po válce sloužil jako škola v přírodě, a novogotický zámek, jímž nás provede jeho majitel a zachránce Ing. Vladimír Lažanský.

Dále nás cesta zavede do města Žlutice, jemuž pováleční urbanisté věnovali podobnou péči jako nedalekým Chyším. Vrcholem zdejší prohlídky bude dozajista zámecký areál přestavěný na panelákové sídliště.

eara20153

Exkurzi završí návštěva zaniklých vesnic Skoky a Mlýňany. Zástavba v těchto dvou vsích utrpěla poválečným odsunem původního obyvatelstva, definitivního zániku se však dočkaly až o dvě desetiletí později v souvislosti s výstavbou žlutické vodní nádrže. Obě tyto fáze pustnutí lze v reliktech vesnic rozpoznat. Součástí prohlídky Mlýňan a Skoku proto bude i workshop s ukázkou výzkumných a dokumentačních metod vyvinutých pro toto prostředí.

Transport na exkurzi a mezi lokalitami proběhne vlastními automobily. Je možné domluvit sdílení vozů mezi jednotlivými účastníky. Účast na exkurzi je zdarma, platí se pouze vstup na zámek Chyše. Přihlášky posílejte do 5. dubna na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..