Ve dnech kdy si připomínáme 70 let od jedné z nejdůležitějších operací druhé světové války a probíhá řada pietních akcí i oslav určených široké veřejnosti, ani vědci nezahálejí. U příležitosti výročí největší vyloďovací operace v dějinách se podařilo britských a francouzských vědcům dokončit doposud nejrozsáhlejší a nejpodrobnější mapování mořského dna. Výzkum se zaměřil na pobřežní oblasti o rozloze 511 km2, které pokrývají invazní trasy všech pěti vyloďovacích sektorů.
Schéma lokalizovaných vraků u vyloďovacích pláží (omluvte prosím nízkou kvalitu obrázku)
Průzkumným plavbám, které byly realizovány během pouhých šesti týdnů, však předcházely téměř dva roky příprav a rešerší dosavadních poznatků. Klíčovým nástrojem pro tento rozsáhlý podmořský archeologický průzkum se stal speciální kombinovaný sonar umožňující tvorbu 3D obrazu i sledování výsledků měření v reálném čase. Dle předběžných výsledků bylo na mořském dně nalezeno více než 300 doposud neznámých vraků i dalších souvisejících komponent. Příkladně to jsou relikty lodí, ponorek, tanků, součásti mobilních přístavů apod. Snímky i popis nejzajímavějších z nich naleznete zde.
Sonarový snímek tří samohybných děl M7 Priest a tank US Sherman na možském dně
Každý z lokalizovaných vraků by měl být v budoucnu podrobně dokumentován pomocí miniponorek, a pokud to bude možné přesně identifikován i ztotožněn s konkrétní jednotkou. Výzkum by tak měl objasnit řadu doposud neznámých okolností této velmi rozsáhlé, ale v mnoha okolnostech ze strany spojenců nezdařené válečné operace. Projekt má však i značný přínos z hlediska památkového, protože relikty ve slané vodě pomalu, ale jistě podléhají nenávratné zkáze. Získaná data by proto měla v budoucnu posloužit jako podklad pro zapsání této oblasti do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Výzkumu bude věnován i připravovaný celovečerní televizní dokument.
Snímek samohybného děla M7 a zbraně instalované na bitevní lodi HMS Lawford
Rozhovor s vedoucím britského výzkumného týmu Chrisem Howlettem ze společnosti UKHO (Britská královská hidrografická společnost) naleznete zde.
Soubor podmořských fotografií naleznete zde.