V obci Rudník (15 km západně od Trutnova) v současné době probíhá odkryv hromadného hrobu, který dle výpovědi pamětníků měl obsahovat pět těl Němců zastřelených v červnu 1945. Povědomí o této události je dodnes mezi místními velmi živé a obyvatelé dokázali policistům i archeologům místo hrobu přesně označit. O tom proč a kým byly osoby zavražděny lze však pouze spekulovat. Po skrytí zeminy pomocí těžké techniky a ohledání terénní situace archeology, však místo kýžených odpovědí vyvstala řada dalších otázek. Hrob totiž obsahoval pouze tři těla a místo pohřbení dalších osob je prozatím neznámé. S realitou i výpověďmi pamětníků se navíc neshoduje ani pamětní deska této události, která je umístěna v místním kostele a uvádí dokonce šest zavražděných. Celý případ je policií vyšetřován jako trestný čin vraždy a policie proto pátrá po pachatelích. O pomoc při identifikaci osob i rekonstrukci události byl osloven i spolek původních německých obyvatel Rubníku. Archeologický výzkum a výsledky vyšetřování budeme i nadále sledovat.

atppo20141

http://www.denik.cz/kralovehradecky-kraj/v-hromadnem-hrobe-nasli-ostatky-tri-lidi-byla-to-vrazda-20140425-7ts7.html

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/214411000140424-udalosti-v-regionech/video/322321

V souvislosti s tímto případem se začaly opět připomínat další doposud neexhumované hroby v jiných lokalitách na našem území (např. z okolních obcí Vrchlabí, Černý Důl, Špindlerův Mlýn) i mediálně známý a pro řadu místních obyvatel velmi citlivý odkryv a medializace hromadného hrobu zavražděných Němců v Dobroníně u Jihlavy.