Zajímá vás 2. světová válka a chcete si vyzkoušet práci archeologa? Zúčastněte se semináře „Protivzdušná obrana Plzně“  

Plzeň 29. září 2016

Ve čtvrtek 6. října 2016 pořádá Asociace recentní archeologie terénní seminář zaměřený na historii protivzdušné obrany Plzně a možnosti poznání jejích hmotných pozůstatku za pomocí archeologických metod. Je určený především pro přihlášené studenty Církevního gymnázia Plzeň, zúčastnit se však mohou zájemci z řad široké veřejnosti. Akce je součástí projektu „Protivzdušná obrana Plzně“, který mapuje objekty protiletecké obrany z období 2. světové války – přispět svými vzpomínkami či fotografiemi může každý. Projekt byl podpořen v rámci Otevřené výzvy Pěstuj prostor.

tzspop2016

Seminář se uskuteční v blízkosti bývalého vojenského letiště u Lhoty u Dobřan, kde se v době války nacházela baterie protileteckých kanonů Flak 88. Po této baterii se zde dodnes zachovalo několik pozůstatků v podobě okopů pro vojenskou techniku a spojovacích zákopů. Lektoři z řad členů Asociace recentní archeologie popíší výzkum tohoto druhu archeologické památky od jeho přípravné fáze (vytipování lokality, rešerše historických a kartografických pramenů, studium dat z leteckého laserového skenování) přes fázi samotného terénního výzkumu (vyhledávání reliktů, jejich zaměření pomocí GPS a teodolitu, kresebná dokumentace a fotodokumentace) až po jeho zpracování. Všechny tyto postupy si účastníci budou moct vyzkoušet na reliktech, které se nalézají v místech konání semináře.

Sraz účastníků je v 8:10 na autobusové zastávce Lhota (s příjezdem autobusu č. 28 z Borů). Odtud je pořadatelé doprovodí na místo konání akce. Předpokládaný konec semináře je v 11 hodin.

„Seminář se koná v rámci projektu „Protivzdušná obrana Plzně“, který si dává za cíl zmapovat objekty protiletecké obrany z doby 2. světové války. Výstupem projektu bude tištěná a internetová mapa zobrazující polohu všech důležitých součástí protiletecké obrany. V mapě tak bude možné nalézt třeba vojenské a civilní kryty, baterie protileteckých děl nebo zaměřovací zařízení,“ vypočítává koordinátor projektu Martin Váňa z Asociace recentní archeologie. „Tohoto projektu se může zúčastnit každý. Jste nadšencem do vojenských dějin, amatérským či profesionálním historikem nebo dokonce pamětníkem válečných událostí? Pak nás prosím kontaktujte prostřednictví e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonu 602 203 969. Budeme vděční za všechny Vaše poznatky, archivní materiály, fotografie i svědecké výpovědi,“ uzavírá Martin Váňa.

Projekt „Protivzdušná obrana Plzně“ je realizován v rámci Otevřené výzvy Pěstuj prostor pořádané spolkem Pěstuj prostor ve spolupráci s Ministerstvem kultury, Plzní 2015 a za finanční podpory statutárního města Plzně.