eara20161

Vážení příznivci recentní archeologie a stavební historie,

ve dnech 12. a 13. března proběhne již druhá exkurze naší asociace. Tentokrát se zaměříme především na lidovou architekturu a jiné archeologické památky recentního stáří na Chebsku. Exkurze navíc bude prodloužena na dva dny s ubytováním v městečku Skalná.

eara20162

Během prvního dne navštívíme několik lokalit z období 19. a první poloviny 20. století. Pro ilustraci jmenujme třeba malebné lázně z počátku 19. století a zároveň město s největším počtem soch Habsburků v Čechách Františkovy Lázně, soubory lidové architektury v Dolních a Horních Lomanech nebo nedokončenou dálnici z doby nacistické okupace u vodní nádrže Skalka. První část druhého dne pak bude věnována prohlídce areálu Starý Rybník. Jedná se o poměrně rozsáhlý komplex zahrnující postministeriální hrad, zámek, pivovar a přidružené hospodářské zázemí s kontinuitou do současnosti. Během prohlídky budou prezentovány výsledky z nedávno provedeného SHP. Dopolední část programu zakončíme obědem na ministerálním hradě Vildštejn, kde účastníci budou moct v případě zájmu ochutnat některou z místních kulinářských specialit zahrnující vybrané pokrmy z drůbeže a zvěřiny. Po obědě navštívíme památkovou rezervaci Salajna (Konradgrün) a zatopený most ve vodní nádrži Jesenice.

Přesun mezi lokalitami bude probíhat stejnou formou jako v loňském roce, tedy ve vlastních automobilech. Je možné se domluvit na sdílení vozů. Vzhledem k nutnosti zajistit dopředu ubytování prosíme všechny zájemce, kteří by se chtěli zúčastnit obou dní exkurze, o potvrzení své účasti do konce února. Přihlásit se můžete prostřednictvím naše Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Cena ubytování vychází kolem 200,- Kč.

eara20163

Program exkurze

Sobota

10:00 Františkovi Lázně – prohlídka parku a kolonády, oběd

13:00-14:30 Horní a Dolní Lomany (lidová architektura)

15:30-16:00 Nedokončená dálnice z doby německé okupace u vodní nádrže Skalka

16:30 Zaniklá vesnice Rathsam

18:00-19:00 Příjezd do Skalné a ubytování zde. Po večeři je možné podniknout krátkou procházku do historického centra po stopách místního lázeňství. V případě dostatku času bude možné se zastavit v Novém Drahově a podívat s na zdejší soubor lidové architektury a do přírodní rezervace Soos.

Neděle

8:00 snídaně

9:00 Prohlídka areálu Starý Rybník (hrad, zámek, pivovar)

12:30-13:00 Oběd na hradě Vildštejn. Bude-li zájem, je možné objednat některou z místních specialit (např. husu nebo nadívané křepelky).

14:00 Zatopený most mezi Malou a Velkou Všeboří ve vodní nádrži Jesenice

14:30 Salajna (Kondradsgrün), (památková rezervace s několika zachovanými statky)

16:00 Předpokládaný konec exkurze. V případě zájmu je možné doplnit do programu návštěvu a prohlídku historického centra Chebu.